TEACHING STAFF – SEPTEMBER 2019

Mr T Carroll • Headteacher
Mrs S Akers-Jarvis • History
Mrs S Allsopp • Head of Drama; Student Voice
Mrs E Atkins • MFL
Mrs T Beckwith • SENDCo; Head Achievement & Inclusion; Director of Yr 9; Assistant Headteacher (A&I)
Mr L Bennett • Team Leader – Art
Mr M Bodo • History
Mr J Bowes • Maths; STEM Coordinator
Mrs E Brown • Assistant Team Leader – Modern Foreign Languages
Mr S Cain • Team Leader – Media Studies
Mr B Chantrell • Director of Year 11; Assistant Headteacher
Mr M Conway • PE
Mr D Cooksey • Assistant Headteacher; Professional Tutor
Miss G Cosstick • Design & Technology/ Food Technology
Mrs S Dalton • Acting Team Leader – Business Studies
Miss L Davies • Law; Head of Year 13
Mrs S Davies • Head of Biology/ Year 11 Science
Miss S Doe • Team Leader – Music
Mrs J Douglas • Science
Mr S Downey • Director of Sixth Form; Assistant Headteacher
Mrs K Egginton • Team Leader – Science
Mrs H Elding • Modern Foreign Languages
Mrs R Facey • Business Studies
Mrs T Galloway • Science; Head of Year 9 Science/Transition
Mr I Garbutt • Maths; Responsibility in Maths – A Level
Mrs C Green • English; Assistant Headteacher
Mrs F Green • Team Leader – Health & Social Care; Duke of Edinburgh Manager
Mr W Grindrod • Science
Mrs M Hall • English
Miss M Hamilton • Head of Year 13; Psychology
Mrs J Hargreaves • Team Leader – Design & Technology/ Food Technology
Mr T Heley • Team Leader – ICT & Computing
Mrs S Hodges • Science
Mrs L Ingold • Science
Miss C Jennings • PE
Mr A Lee • Maths; Responsibility in Maths
Miss L Leeves • English; Responsibility in English
Miss J Lewis • Art
Mrs B Martin • Design & Technology/Food Technology
Miss A Mileham • Science
Mr D Mitchell • Art
Miss A Mitchinson • Science
Mr D Moffatt • Psychology
Ms P Monk • Geography
Mr M Moodie • PE
Mrs J Moore • Team Leader – Geography
Mr D Murphy • Maths; Pupil Premium Lead
Miss K Murray • English; 2ic English
Mrs R Page • English; Responsibility in English
Miss A Pears • Maths
Miss M Pearson • PE; Acting Team Leader – Life Skills
Ms S Peplow • Team Leader – English
Mr P Phillips • Deputy Headteacher
Miss E Podmore • History
Mr P Posner • English
Mrs K Quinn • Team Leader – History
Mr K Redmond • English
Miss K Rhoden • Team Leader – Modern Foreign Languages
Miss R Silkstone • Head of Year 12; English
Mrs J Sizeland • Maths; Responsibility in Maths
Mr G Skelton • Director of Year 10; Assistant Headteacher
Ms H Smith • Maths
Miss A Symington • English; Team Leader – Life Skills
Mr J Thomson • Science; Head of Year 10 Science/Physics
Miss A Tonkin • Geography
Mr J Tuck • English
Miss C Tuohy • Team Leader – Business Studies
Mr L Turney • Team Leader – PE
Miss M Williams • Maths
Mr M Woods • English

SUPPORT STAFF – SEPTEMBER 2019

Mrs C Abblett • Teaching Assistant
Mr K Adams • Assistant Site Agent
Mrs C Bailey • Student Support & Attendance Officer – Year 11
Mrs A Bates • Student Support & Attendance Officer – Year 9
Mrs A Bates • Cleaning Supervisor; Catering Assistant
Mrs C Boyce • School Administrator
Mrs B Britton • PA to Headteacher; Clerk to the Governors
Mrs C Butler • Teaching Assistant
Mrs C Cahill • Science Technician
Miss L Cassettare • Learning Mentor
Mrs K Coad • Teaching Assistant
Mrs C Cocks • Assistant Finance & Personnel Officer
Mr M Collier • Learning Supervisor
Mrs S Collins • Teaching Assistant
Mrs A Cook • Manager – Achievement Support Centre
Mrs S Daly • Head of Year 10
Mrs A Donnelly • Reprographics Technician
Mr S Draper • IT Technician
Mr S Draper • Music Technician
Mrs A Ellerton • Senior Science Technician
Mrs C Fahy • Sixth Form Manager
Mrs L Foxley • Art Technician
Mrs E Gaskell • Head of Year 11
Miss H Gibbs • Learning Supervisor; Assistant Examination Officer
Mr C Gilmour • Systems Manager
Miss H Green • Learning Supervisor
Mr P Hanlon • Assistant Site Agent
Mr N Hawkins • PE and School Sport Apprentice – SSP
Mrs R Hayes-Stannard • Teaching Assistant
Ms A Hirst • Data Manager
Mrs S Humphreys • Assistant Finance & Personnel Officer
Mrs K Hutchings • Enhanced Sports Premium Officer – SSP
Mrs E Jardine • Food Technology Technician
Mr J Josey • Senior Site Agent
Mrs E Little • Administration Assistant (Cover)
Mrs D Linney • Teaching Assistant
Mrs J Marsh • Teaching Assistant
Mrs K Martin • Teaching Assistant
Mrs R Masheder • Assistant Finance Officer
Mrs G Mason • Food Technology Technician
Mrs Y Mileham • Head of Year 9
Mr J Murray • Design Technology Technician
Mrs J Muskett • Science Technician
Mrs H O’Connell • Finance & Personnel Manager
Mrs M Ogun • Teaching Assistant
Mrs J Parfitt • Receptionist
Mrs L Robertson • Learning Supervisor
Ms P Roby • Manager – Achievement Support Centre
Mrs V Ruston • Head of Student Support; Designated Child Protection Officer
Mrs R Samet • Student Support & Attendance Officer – Year 10
Mr S Seymour • School Sports Partnership (SSP) Manager
Mrs G Sharman • Examinations Officer
Mrs C Sykes • Science Technician
Mrs T Tucker • Teaching Assistant
Mrs M Verrier • Student Welfare Officer (Medical Room)
Mrs N Ward • Assistant School Games Organiser SSP
Mrs C Watson • Teaching Assistant
Mrs D Webb (Lord) • Library Manager; Learning Supervisor; Careers/Work Experience Administrator
Mrs J Yeoman • Assistant SENDCo

without
https://vandyke.beds.sch.uk/wp-content/themes/imperio/
https://vandyke.beds.sch.uk/
#81152f
style2
paged
Loading posts...
/var/sites/v/vandyke.beds.sch.uk/public_html/
#
off
none
loading
#
Sort Gallery
on
off
off
off